POPIS

Vybraným zákazníků zajišťujeme a dodáváme dle potřeby (pravidelně i nepravidelně) nejrůznější provedení spotřebního tiskového materiálu ... v případě "netypových" aplikací řešíme vhodnost použitého materiálu (včetně lepidla), formou dodání funkčních vzorků, které po praktickém ověření teprve naceňujeme k větší provozní zákaznické objednávce.

==================================================================================
IDENTIFIKAČNÍ ETIKETY/ŠTÍTKY s čárovými (1D/lineárními) kódy příp. 2D kódy (QR, Datamatrix apod.)
==================================================================================
----------------------------------------
Dělení etiket/štítků z hlediska:
----------------------------------------
- materiálu/odolnosti
Co se týče materiálu štítků, používaný je standardně "papír", ale pro případ mechanického zatížení a povětrnostní odolnosti (vlhkost, chlad, prach apod.), se používá tzv. "plastový" materiál (PE/PP/PVC...) Potiskovat je možné i textil a jiné specifické/speciální materiály.

- použitého lepidla pro aplikaci  
S uvedenými vlastnostmi materiálu štítků souvisí i použité lepidlo (jedná-li se o štítky samolepící, protože mohou existovat i štítky bez lepidla/visačky apod).
Vedle standardního provedení lepidla lze nabídnout i snadno odlepovací neboli "snímatelné" nebo naopak obtížně odlepovací nazývané "permanentní".
Tato označení jsou subjektivní, je třeba si lepidlo prakticky ověřit v reálném prostředí. Pro někoho může být standardní lepidlo příliš "slabé" a naopak pro někoho zase příliš silné. Výrobce štítků nabízí obvykle řadu variant na Výběr.

- barevného provedení
Standardní provedení štítků je v barvě bílé. Přičemž je možné použít i jiné celobarevné provedení. Zde je pořeba dbát doporučení normy GS1, která uvádí tzv. vhodné a nevhodné kombinace. V případě nevhodné kombinace lze čár. či 2D kód špatně čtečkou přečíst. V nejhorším případě nelze přečíst vůbec !!!
Jinak možné je použít i provedení např. "stříbrné barvy" pro označení štítků na elektrozboží apod.
Možné je použít i reflexní materiály (označení lesklé/matné ...)
A co se barev obecně týče, technologie tepelného tisku má v některých ohledech velice pozitivní, prakticky využitelné vlastnosti. Na druhou stranu to není barevná inkoustovka. Pracuje se zde obvykle s jedinou barvou (ve výsledku černou obvykle - podle použité barvící pásky).
Pokud ale objednatel štítků chce své zákazníky "obchodně oslovit" ve smyslu zajímavé barevné etikety, je možné použít techniku tiskové předlohy. Kdy se výrobci etiket zadá přímo do výroby vícebarevná šablona s LOGEM apod. Takže štítek je před potiskem již vlastně barevně/designově připraven - a do jeho obsahu se už pouze černobíle "dotiskuje hodnota" NÁZVU/SLOŽENÍ/Váhy, Trvanlivosti apod.

- rozměru a  obsahu
Tím se dostáváme k provedení štítků - z hlediska obsahu. Vzhledem k tomu, že máte tiskárnu v provedení "bez řezačky" (tedy manuální odtržení "tear"), tak budeme předpokládat štítky konstatního rozměru. Přičemž z hlediska maximálního rozměru je omezení dáno technickými možnostmi daného typu tiskárny. V případě modelu ZD421 se jedná o "4 palcovou" tiskárnu, takže šířka etikety při "normální orientaci" může být max. 104 mm. A výška etikety je v tomto případě dána specifikací tiskárny, zde dokonce až cca 1 metr ... což už je extrém.
Pokud by rozměr šířky etikety cca 1 cm nedostačoval, je možné tisknout "pootočené o 90 stupňů". V tom případě by mohla být šířka etikety až 1 metr a výška opět maximálně 104 mm.   

Z praktických zkušeností bych kladl důraz na zvážení rozměrů samotné etikety/štítku. Jedná se o to, aby vzhledem k Vámi používanému sortimentu nebyla příliš veliká - A NEBO naopak zase zbytečně moc malá (viz z hlediska lepší čitelnosti názvu materiálu obsluhou a snadnou "čitelnost" identifik. kódů čtečkami kódů ...)
Případně je možné používat i dva rozměry štítků (menší/větší) a podle potřeby kotouč se štítky v tiskárně před tiskem jednoduše vyměnit. Případně použít dvě tiskárny s rozdílným nastavením tisku ve čtečkách - na malý nebo velký rozměr.

Z hlediska obsahu jsou možnosti poměrně velké. Kromě textových a číselných hodnot je možno tisknout čárové 1D příp. i 2D identifikační kódy a také "obrázky" (zde obvykle LOGO firmy). Omezení u proměnných hodnot (tzn. např. kód výrobku, název apod.) je jediné = hodnota se musí nacházet v databázi  informačního systému. Aby ji bylo možno tisknout na štítek.

Co se obsahu i rozměru čárových kódů týče, je potřeba zvážit jejich velikost - z hlediska následné rychlé a spolehlivé "čitelnosti/snímání" čtečkami kódů. Pokud je např. použitý QR kód, obsahující dlouhý řetězec hodnot - bude vhodné zvážit velikost, ale i parametr DPI (dot per inch). Z toho potom vyplyne, zda bude postačovat model tiskárny s rozlišením tisku 203dpi nebo bude potřeba model 300dpi. Např. někteří zákazníci potiskují výrobky relativně rozměrově "malými" 2D kódy o vysoké hustotě. Je tedy potřeba je tisknout ve vyšším rozlišení, aby je potom zpětně bylo možné ručními nebo jinými skenery "přečíst".
V současnosti je v řadě případů rozměr a obsah jednoznačně dán již zmíněnou normou GS1 (týká se dodavatelů do obchodních řetězců apod.), kde je třeba dodržovat normovanou podobu kódů - včetně velikosti, obsahu, rozmístění atd. - Viz např. logistická etiketa / paletový štítek apod.

Co se rozměru a vazby na jednotkovou cenu štítku týče, dělí výrobci rozměry na typové a netypové/zákaznické. Typové rozměry výrobci vyrábí "na sklad", protože se často prodávají, aby nemuseli zákazníci čekat. S tím souvisí i jejich cena, která se může i hodně lišit od případu, kdy si objednáte rozměr netypový/atypový.
Proto je vhodné se z hlediska nákladů "přizpůsobit typovému rozměru". Bohužel prakticky uvedené zásady platí víceméně pouze u štítků u papírových, v případě plastových etiket se tyto stejně vyrábí v režimu "na zakázku" (tedy časově i finančně náročnější varianta ...)
minimální množství k objednání/odběru ...                                    

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozn.
- kromě vlastních etiket/štítků tvoří u "termotransfer. tiskáren" nedílnou součást spotřebního materiálu tzv. BARVÍCÍ PÁSKY (které se do tiskáren vkládají a "přes které se štítky potiskují ...")
- přičemž materiál barvící pásky má také vliv na stálost potisku a mechanické vlastnosti (rozmazání apod.)   
- výběr materiálu pásky se řídí použitým materiálem štítku. Takže zjednodušeně - na papírové štítky se používá barvící páska na bázi "vosku/wax". Na plastové štítky potom báze čisté "pryskyřice/resin" nebo kombinace "wax+resin".
- s výběrem vhodného typu a rozměru barvící pásky Vám poradíme (i na základě doporučení výrobce štítků-etiket ...) 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na základě výše uvedeného rozdělení je pro nového (se štítky začínajícího) zájemce o tento způsob identifikace vlastních produktů - vhodné se řídit zde uvedeným OBECNÝM POSTUPEM:
= nejprve spotřební materiál štítků pečlivě natypovat dle zamýšleného způsobu/prostředí použití. Potom vyžádat u výrobce vzorky + následně  odeslat vzorky zákazníkovi k praktickému ověření (odolnost potisku, vhodnot lepidla apod.) A nakonec po odsouhlasení materiálu nacenit odpovídající množství a objednat dodání !!!


CÍLEM ZÍSKÁNÍ ODPOVÉDI NA NÁSLEDUJÍCI OTÁZKY:
- rozměry štítků (alespoň přibližné nebo hrubou představu),
- přibližný měsíční nebo roční objem,
- pokud mají být vhodné pro aplikaci "na kov", tak na jaký konkrétně ( rovný, zaoblený-trubky, povrch hrubý = ne jemný, mastný ... atpod.)  ... ideálně získat vzorek tohoto "kovu", pokud je to technicky možné ...
- způsob aplikace/nalepení a případně i následného odlepení ... viz případná možnost odlepení štítku z finálního produktu (před expedicí) = to znamená použití tzv. snímatelného lepidla  viz vzorek (vč. případné eliminace/spodní násek).
- odolnost vůči chladu, vlhku (v případě skladování venku) nebo naopak vyšší teplotě (při lepení na výrobek/polotovar) ???
- odolnost obsahu štítku vůči chemickým látkám, rozpouštědlům, čistícím prostředkům apod.
- ???